SLAVLJE PRVE PRIČESTI

Pustite djecu k meni. . .!

U nedjelju, 07. travnja 2024., Nedjelju Božjeg Milosrđa, u svečanoj procesiji u crkvu sv. Antuna Padovanskog u Otoku ušlo je trideset i dvoje prvopričesnika.

Za slavlje prve pričesti uvijek je u crkvi radosno jer prevladava ozračje nevinosti i čistoće.  Svečano misno slavlje predvodio je župnik preč. Antun Knežević. Na samom početku prvopričesnike i ostale nazočne vjernike u ime roditelja prvopričesnika  pozdravila je majka jedne prvopričesnice. Nakon župnikove uvodne riječi pokajnički čin izvelo je troje prvopričesnika. Kako je ovo bilo slavlje prve svete pričesti, Božju riječ iz misnih čitanja prenijele su nam dvije majke  prvopričesnika.

U homiliji se župnik obratio prvopričesnicima i njihovim roditeljima riječima: " Dragi prvopričesnici, danas je vaš dan: najveći i najljepši dan što vam ga je Gospodin dao. Dan radosti, veselja, sveti dan. Vi ste danas, ovako lijepo obučeni, došli Isusu da ga zagrlite, a on će danas doći k vama da vas poljubi; danas je vaš susret s Isusom 'uživo'.

Čuli smo u Evanđelju kako su majke dovodile svoju djecu Isusu da ih dotakne i blagoslovi njegova ruka. Apostoli im nisu dopuštali, a onda ih je Isus ukorio: ' Pustite djecu i nemojte im priječiti da dođu k meni, jer takvima pripada kraljevstvo nebesko. I ode pošto stavi ruke na njih.'

Ako želimo ući u kraljevstvo nebesko, onda moramo biti kao dijete: jednostavni, iskreni, otvoreni, nevini. I Isus je postao dijete da bi vama, djeco, bio bliži. A da bi vam bio još bliži, postao je kruh da bi mogao biti u vama. U tom malom kruhu,kojega nazivamo hostija, Isus će se vama danas darovati isto onako kako se darovao svojim učenicima na prvi Veliki četvrtak na posljednjoj večeri kad je rekao apostolima: 'Uzmite i jedite, ovo je moje tijelo!' I dao im je Isus kruh vječnoga života, dao im je sebe", naglasio je između ostaloga župnik.

Uslijedila je ispovijest vjere i obnova krsnih obećanja. Kako je sve u znaku prvopričesnika i Molitvu vjernika govorili su prvopričesnici, a nakon toga prinijeli su na oltar darove: hostiju, vino, vodu, molitvenik, krunicu i  balon velikog srca s ispisanim imenima svih prvopričesnika.

Nakon svete pričesti  prvopričesnici su Isusu darovali lijepe i nježne stihove, pitajući se što će mu još darovati, a solo pjesmu izvela je prvopričesnica Lana Vučko. A Isus treba njih i ništa više.

Župniku su uručili skromni dar i buket cvijeća u znak zahvalnosti za sav trud koji je uložio da bi došlo do ove svečanosti, a nije izostavljena ni s. Rafaela Jozić koja je najzaslužnija za pripremu ove svečanosti. I njoj su se prvopričesnici zahvalili skromnim darom i cvijećem.

Kao i uvijek na prvopričesničkom slavlju bilo je svečano i radosno, a sve je uveličao Mješoviti zbor "Blaženi Alojzije Stepinac".