U ŽUPI OTOK PROSLAVLJEN BLAGDAN USKRSA

On uskrsnu kako reče, aleluja!

U župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Otoku je i ove godine svečano proslavljen Uskrs, najveći blagdan kršćanskog svijeta.  Isus je uskrsnuo. Pobijedio je grijeh i smrt i svojim uskrsnućem i čovjeku osigurao uskrsnuće. To otajstvo koje je Isus ostvario, ostvarit će se na svakom čovjeku koji vjeruje u Njega.

Svečano euharistijsko slavlje u 10,00 sati slavio je župnik preč. Antun Knežević. Govoreći o uskrsnoj radosti i što ta radost znači, u homiliji je župnik naglasio:

"Vjerovati da je uskrsnuo onaj kojega su onako ubili, nije bilo baš lako.  Ni apostolima nije bilo lako. Nisu se pravo ni snašli, a ono već novo iznenađenje: mrtvog tijela Isusova nema u grobu! I krik Marije Magdalene:' Uzeše Gospodina iz groba i ne znam gdje ga staviše' odaje tugu i zbunjenost.

Tko ga je uzeo?! Uzimaju ga oni koji ne daju  da Isusov znak bude putokaz današnjem svijetu, da vrednote koje je On propovijedao budu smisao našega života.  Razni  'proroci tame' uzimaju i nastoje sakriti  Isusa, salijeću i zavode ljude praznim frazama; nude budućnost bez Boga, a zapravo nude laž i ništavilo.  Što može onaj koji se pouzdaje u sebe samoga, ograničena i slaba?! Takvi proroci ubijaju volju za životom, za naporom da nešto promijenimo nabolje. Tu nema mjesta za Boga,  za nadu i optimizam.  Ali ima mjesta za vrijeđanje dostojanstva osobe pod krinkom neoliberalizma i čovjekovih sloboda, za vrijeđanje tradicije i nacionalne svijesti, hineći kozmopolitizam. . . I sve se to događa u ime tzv. čovjekove slobode i nesputanosti. Tako rade Isusovi protivnici: uzimaju ga i skrivaju.

A Crkva, a to smo svi mi, ima trajnu zadaću vraćati Isusa, i to živoga, u ovaj svijet, navješćivati njegov nauk koji i ona ima slijediti.  Isusa se može kriti, ali ne može sakriti. On nije mrtav, on je živ: ljubav je pobijedila mržnju, život je pobijedio smrt. To je poruka našeg uskrsnog slavlja, poruka i poziv svima nama,  poziv da i mi živimo s uskrslim Kristom. A živjeti s uskrslim Kristom znači ostvarivati takvo življenje preko opraštanja i prihvaćanja drugoga, preko brige za drugoga, preko približavanja Bogu i čovjeku", između ostaloga rekao je župnik.

I na Uskrsni ponedjeljak misno slavlje vodio je vlč. Antun Nikolić, Otočanin na službi u Đakovu. Umjesto homilije pročitao je  uskrsnu poruku đakovačko - osječkog nadbiskupa i metropolita dr. Đure Hranića kojom poziva vjernike  da aktivno sudjeluju u životu svoje Crkve, da ne budu samo pasivni promatrači.  Samo tako se može ostvarivati poruka Isusova uskrsnuća i stvarati nešto novo; novi i bolji život za sve ljude.

Misno slavlje animirao je župni Mješoviti zbor "Bl. Alojzijr Stepinac".