ZLATNI JUBILEJ BRAČNOG PARA MARKOVIĆ

. . . kliču svoje hvala Bogu za radost . . .

U župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Otoku na svetoj misi u 18 sati u subotu, 17. prosinca 2016. bilo je vrlo svečano. Bračni par Vinko i Kata Marković su pred svojim sinom svećenikom, vlč. Dragom Markovićem, obnovili bračne zavjete i proslavili zlatni jubilej, tj. pedeset godina braka.  Bio je to dirljiv prizor koji je izmamio i pokoju suzu radosnicu na oči nazočnih vjernika.

Misno slavlje predslavio je vlč. Drago Marković, a suslavio župnik, preč Antun Knežević koji je prije početka mise pozdravio slavljenike, njihovu obitelj, rodbinu i prijatelje te ostale nazočne župljane.

Nadovezujući se na odlomak iz Matejeva Evanđelja vlč. Marković je u homiliji govorio o spasenju, o vjeri i povjerenju, a kao i Matej u Evanđelju, uzima za primjer Mariju i Josipa.  On kaže: " I zato, najvažniji događaj koji se tiče nas ljudi, čitavog čovječanstva, a riječ je o Otkupljenju, spasenju, Bog ipak ne čini bez nas, nego naprotiv, treba slobodni odgovor i čovjekovu suradnju. Sveti Augustin kaže: ' Bog nas je stvorio bez nas, ali nas neće spasiti bez nas!'  Za spasenje čovječanstva Bog poziva čovjeka na suradnju jer nas treba cijele u ostvarenju povijesti spasenja. Najzorniji primjer imamo u likovima Blažene Djevice Marije, Sv. Josipa i Sv. Ivana Krstitelja koji su spremno prihvatili volju Božju. Nije Marija do kraja razumjela volju Božju, ali je vjerovala Bogu i rekla: ' Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po riječi tvojoj!'  Bog treba Mariju i Josipa u svojem planu spasenja. Zato riječi 'ne boj se' nisu upućene samo Mariji i Josipu, nego svima nama.  Bog nam to stalno ponavlja i on će nam za to dati snage," naglasio je vlč. Marković.

Bog je dao snage i ljubavi i njegovim roditeljima Vinku i Kati, koji su, eto, nakon pedeset godina zajedničkog života došli ponovo pred oltar i pred svojim sinom sklopili ruke i rekli dragom Bogu  "hvala". U nazočnosti svoje djece, unučadi, rodbine i brojnih prijatelja i susjeda obnovili su davno dana bračna  obećanja i molili njegov blagoslov i milost oproštenja. Vinko i Kata Marković (r. Celić) su 26. studenoga 1966. u župnoj crkvi sv. Antuna Pustinjaka u Goricama kod Brčkog (BiH) sklopili brak i obećali da će svoj život provesti zajedno u slozi i ljubavi dok ih smrt ne rastavi. Dijelit će dobro i zlo uzdajući se u Božju volju i pomoć. Nažalost, za dijeliti je bilo puno više teškoga pa su Vinko i Kata, kao i mnogi drugi u to doba, pošli tražiti ugodnije mjesto pod Suncem. Uzeli svoje četvero djece i došli u Slavoniju. Na samu Veliku Gospu 1979. god. našli su se u Otoku i tu krenuli ispočetka.

U Otoku se rodilo još četvero djece. Sada su sretni kad se oko njih okupe njihova djeca:  Dubravko, Dubravka, Marija, Danica, Željka, Gordana, Martina i Drago - najmlađe dijete kojemu je Gospodin uputio poziv i on se svim srcem odazvao. I sada sretni roditelji pred njim obnavljaju svoje bračne zavjete.

Od osmero djece imaju i trinaestero unučadi i zahvalni su Bogu na tomu. Zahvalni su Bogu na sretnom zajedničkom životu, što su suradnici Božji u njegovu naumu. Zahvalni su Bogu što ih je obdario brojnom obitelji. Kažu mu hvala za sve dobre ljude koji su im pomagali i hvala za ovaj dan kada s djecom, rodbinom i prijateljima slave ovaj jubilej. Iste večeri molili su Boga da im podari još  zdravlja i snage za još puno godina zajedničkog života u sreći i ljubavi.

Misno slavlje pratio je župni ženski zbor pod ravnanjem s. Gracije Petrić i prof. Jana Valenćika.

Velečasni Drago  je misno slavlje završio riječima:" Kao svećenik i njihov sin, dok im čestitam, ujedno na njih i na vas sve zazivam obilati Božji blagoslov!