OBILJEŽENA 25. OBLJETNICA POGIBIJE PRVIH HRVATSKIH ZRAKOPLOVACA

. . . sve naše patnje i sva naša slava - to si ti, zemljo!

Već dvadeset i petu godinu 2. prosinca Otočani se s pijetetom sjećaju  žrtava Domovinskog rata , poginulih branitelja  Otoka i prvih poginulih hrvatskih zrakoplovaca: Marka Živkovića, Mirka Vukušića,Rade Grive i Ante Plazibata. Pokroviteljica ovogodišnje komemoracije je predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović.

Sjećanje na njih počelo je koncelebriranom  svetom misom zadušnicom u crkvi sv. Antuna  Padovanskog koju je predvodio vojni kapelan iz Vinkovaca fra  Mato Vincetić, a koncelebrirao je domaći župnik i dekan Otočkog dekanata preč. Antun Knežević.

U uvodnom  dijelu fra Mato  je pozdravio  roditelje poginulih branitelja, predstavnike braniteljskih udruga, državnih i politčkih tijela te civilnih udruga. U ime svih vjernika zahvalio je hrabroj mladosti koja nas je svojim životima obranila.

U prigodnoj propovijedi propovjednik je govorio o žrtvi palih branitelja.

"Dati svoj život za domovinu najveća je stvar koju čovjek može učiniti iz ljubavi prema bližnjemu, prema svojem narodu, prema svojemu bratu. Uostalom, postoji obveza moralna, sociološka, božanska da se to učini. Tako je to oduvijek; volja je Božja da svoju ljubav istaknemo kroz domoljublje. To su nam pokazali naši branitelji svojim životom i svojom smrću. Dali su svoje živote za vrijednosti koje su vječne. Zato se svake godine okupljamo da im iskažemo čast i pijetet. Zaslužuju da ih se zauvijek sjećamo i odajemo poštovanje. Moleći se za njihove duše i mi sudjelujemo u čuvanju onoga za što su oni dali život. I mi na taj način dobivamo blagoslov. Njihova žrtva nije za nas samo ovozemaljska blagodat, ona je svekoliko nadzemaljska, nebeska jer će Bog njima dati nagradu vječnog Kraljevstva Nebeskog!" zaključio je fra Mato.

Svetoj misi zadušnici nazočili su predstavnici društveno političke zajednice, pojedinih vojnih jedinica kopnene vojske i zračnih snaga RH, civilne udruge, a svi predvođeni gradonačelnikom Otoka Josipom Šarićem, izaslanikom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović general-pukovnikom Josipom Čuletićem i ministrom branitelja Tomom Medvedom.

Misno slavlje je vrlo lijepo pratio  župni mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac" pod ravnanjem zborovođe

prof. Jana Valenćika.

Na Trgu ispred spomenika okupio se veliki broj Otočana koji su došli odati dužno poštovanje žrtvama Domovinskog rata i nazočiti polaganju vijenaca.  Nakon polaganja vijenaca uslijedili su prigodni govori predstavnika  braniteljskih udruga i državnih i političkih tijela.

Svoj obol ovoj komemoraciji,  kratkim umjetničkim programom, dali su i članovi Udruge dramskih amatera "Josip Kosor" i Zbor mladih "Gracija".

Komemoracija je završila aeromitingom kojega su izveli članovi Akrobatske grupe HRZ "Krila Oluje".