OBNOVLJEN TORANJ I PROČELJE ŽUPNE CRKVE U OTOKU

Uz Božju pomoć i dobru volju obnovit ćemo svoju crkvu!

Otočani se još uvijek sjećaju rušenja stare barokne župne crkve iz 18. st. i gradnje nove, sadašnje crkve. Zdušno su prionuli da bi u što kraćem roku sagradili novi hram Božji u kojem će se okupljati i moliti Boga. I doista, za pet godina crkva je bila gotova i na blagdan otočkog nebeskog zaštitnika sv. Antuna Padovanskog 1979. god. bila je posvećena. Kao da je jučer bilo!

A nije. Prošlo je trideset i sedam godina! Kako na svemu, tako i na crkvi vrijeme svojim ćudima ostavlja traga; najviše je ostavilo na tornju crkve. Lijepo je izgledao toranj ispunjen ukrasnim šupljim ogradnim blokom, ali ta čipkasta opeka bila je preosjetljiva na vremenske promjene. Kiša, snijeg, niske temperature, smrzavanja, sve je to utjecalo na to da je mekana ukrasna opeka počela pucati. Komadi su otpadali i postali opasnost za prolaznike, a šupljine narušavale izgled. Isto tako je na bijelim betonskim površinama vrijeme učinilo svoje, pa su postale  ni bijele, ni sive - reklo bi se: prljave. Trideset sedam godina moralo je ostaviti traga!   Trebalo je nešto učiniti.

Velikim marom i angažmanom župnika preč. Antuna Kneževića počele su priprave za obnovu barem onoga što je najnužnije: tornja i pročelja crkve.

Sve je počelo  u tijeku 2015. godine; naime trebalo je osigurati financijska sredstva do kojih nije jednostavno doći. Paralelno s prikupljanjem novca radila se i potrebna dokumentacija. Dokumentaciju, a kasnije i  nadzor nad izvođenjem radova, izvršila je tvrtka "Autoinvest"  iz Đakova.

Radove je uspješno izvela građevinska tvrtka "Akropola" d.o.o. iz Đakovačke Satnice. Umjesto ukrasnog šupljeg ogradnog bloka toranj je sada ispunjen rebrastim aluminijskim limom u boji fasadne opeke. Osim toga obavljeni su i ličilački radovi na betonskim površinama tornja i pročelja crkve tako da sve skupa čini jednu skladnu cjelinu.  Obnovljeno je, učinjene su male izmjene, a izgled ničim nije narušen. Dapače, novo je, uredno je, sigurno je i lijepo izgleda!

Obnovljen je dio za koji je bilo dovoljno financijskih sredstava. Svi smo svjesni da treba obnoviti i bokove crkve da bi dobila na cjelovitom izgledu. Stoga će se morati i dalje prikupljati potreban novac.

U financiranju ovoga projekta najviše je sudjelovao UZUK Đakovačko - osječke nadbiskupije, zatim župljani župe Otok, Grad Otok i firma "Plavi partner" iz Zagreba.

U ime svih župljana župnik zahvaljuje svima koji su i najmanjim darom pomogli pri realizaciji ovoga  projekta.