CVJETNICA - NEDJELJA MUKE GOSPODNJE

Blagoslovljen koji dolazi u Ime Gospodnje!

Kako svake godine, tako i ove u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Otoku proslavljena je Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje. Uvod je to u Veliki ili Sveti tjedan. Crkva se spominje Isusovog svečanog ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe kako bi izvršio svoje vazmeno otajstvo, opisano u sva četiri evanđelja, ali i Njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Narod ga je dočekao mašući palminim i maslinovim granama i rasprostirući svoje haljine putem kojim je išao jašući na magarcu. Okupljeni puk je klicao:"Hosana Sinu Davidovu! Blagoslovljen koji dolazi u Ime Gospodnje!" Ali taj isti puk je brzo promijenio stranu i okrutno osudio Isusa. A Isus je oprostio svima: "Oprosti im, Oče, jer ne znaju što čine!"

U spomen na taj događaj koji je predstavljao uvod u dramatične događaje Velikog tjedna, na Cvjetnicu se prije Velike mise obavlja blagoslov maslinovih i drugih grančica, a sama misa je posvećena Isusovoj muci.

Slavlje je počelo svečanim ulaskom u procesiji s maslinovim grančicama u rukama. Prije početka samoga  misnog slavlja župnik preč. Antun Knežević blagoslovio je maslinove grančice koje će vjernici ponijeti svojim kućama kao znak vjernosti Isusu Kristu i čuvati do sljedeće Cvjetnice.  Svečano koncelebrirano misno slavlje  predvodio je župnik preč. Antun Knežević, a koncelebrirao je vlč. Drago Marković, svećenik na poslijediplomskom studiju u Rimu.  Nakon Službe riječi uslijedio je izvještaj o muci Gospodina Isusa Krista. Pjevala se Muka Gospodina Isusa Krista po Mateju. Uz župnika kao solisti pjevali su: Adam Lukinac  (evanđelist), prof. Jan Valenćik (Pilat) te ostale solo dionice Katarina Kaurin, Kaja Šokčević, Ivan Zrno, Željko Balov i Filip Kovačić. Mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac je predstavljao židovski narod.

Svojom mukom i smrću Isus će otkupiti svijet i svojim uskrsnućem zaslužiti uskrsnuće svima koji ga slijede.

Treba napomenuti da je Mješoviti zbor pod ravnanjem prof. Jana Valenćika dao veliki doprinos svečanom ugođaju ovoga misnog slavlja.