GOSPA LURDSKA - DAN BOLESNIKA

Prošao je zemljom ozdravljajući i čineći dobro!

U subotu, 11. veljače 2017., na  svečanoj koncelebriranoj večernjoj svetoj misi Otočani su proslavili marijanski spomendan Gospe Lurdske  -  Dan bolesnika. Misno slavlje predslavio je vlč. Drago Marković, svećenik na poslijediplomskom studiju u Rimu, a suslavio je domaći župnik i dekan Otočkog dekanata preč. Antun Knežević.

Kad je u svibnju 1992. godine papa Ivan Pavao II. proglasio spomendan Gospe Lurdske Danom bolesnika, svima je to bilo normalno kao da je to oduvijek tako. Nezvanično, to i jest tako od lurdskog ukazanja 1858., jer od tada do proglašenja Dana bolesnika kroz to marijansko svetište su prošli milijuni  bolesnika i mnogi doživjeli "čudna" ozdravljenja. A nisu čudna! Čovjek tu nalazi duhovnu okrjepu, a mnogi i ozdravljenje. Milijuni hrle s nadom i pouzdanjem Majci Božjoj po zagovor i utjehu.

I vlč. Marković je u homiliji govorio o zdravlju. Napomenuo je kako je zdravlje stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja. Pretpostavlja da se mnogi pitaju zašto je sv. Papa Ivan Pavao II. 1992. proglasio blagdan Gospe Lurdske Danom bolesnika, pa odgovara:" Razlog se krije u činjenici Lurda. Tko je bio tamo, shvaća pravi razlog tomu. Rijeke bolesnika protječu kroz to svetište. Bolesnici su najpotrebitija, najranjivija i najosjetljivija skupina ljudskog društva. Oni ne mogu imati samo jedan dan u godini. Moraju biti stalna briga čitavog društva i Crkve. Naša nebeska Majka nas upućuje na to i pomaže nam. Mnogi su upravo u Lurdu ozdravili duhovno, duševno i tjelesno zagovorom Blažene Djevice Marije, naučili se nositi sa svojom bolešću i otkrili smisao svoje patnje. A to je najbitnije!" naglasio je vlč. Marković.

Po završetku misnog slavlja uslijedila je procesija s upaljenim svijećama iz crkve do, kako to Otočani znaju reći -  njihovog malog Lurda, do špilje Gospe Lurdske u crkvenom dvorištu. Litanijama Gospi Lurdskoj i pjesmom "Zdravo, zdravo, zdravo Marijo!" molili su  sveti Gospin zagovor.