SLAVLJE BOŽIĆA U NAŠOJ ŽUPI

Svi krajevi svijeta vidješe spasenje Boga našega! (Ps98)

I ove godine je božićno slavlje u otočkoj župnoj crkvi bilo posebno svečano.  Slavili su Otočani, kao i sav kršćanski svijet, najveći i najznačajniji rođendan koji ljudski rod može znati. Rođendan našega Spasitelja Isusa Krista!

Isusovo rođenje nije puki povijesni događaj koji treba zabilježiti.  To je događaj koji pokazuje i dokazuje Božju ljubav prema čovjeku.

Za slavlje Božića pripravljali smo se kroz vrijeme došašća odlaskom na mise zornice. Bila je to svojevrsna duhovna priprava. Glavno slavlje počelo je svetom misom polnoćkom. U misno slavlje uveo nas je Mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac" kratkim koncertom božićnih pjesama pod ravnanjem zborovođe prof. Jana Valenćika.

Koncelebrirano misno slavlje predslavio je župnik i dekan preč. Antun Knežević, a suslavio vlč. Drago Marković, svećenik na postdiplomskom studiju u Rimu.

Nadovezujući se na pročitano Evanđelje župnik je u vrlo nadahnutoj homiliji  s puno toplih riječi  govorio o značenju Isusovog rođenja. "Evo nas na još jednoj polnoćki" rekao je župnik, "radosnih i sretnih, raspjevanih. Privuklo nas je nešto čarobno što pripada samo ovoj noći: možda neka čežnja za tračkom svjetla božićne noći koje će pasti i na nas. . . Vjerojatno nam je zajedničko večeras što želimo čuti i zapjevati stare i poznate nam božićne pjesme, najljepše  i najvrednije na svijetu i njihovu poruku: 'Danas vam se u Davidovu gradu rodio Spasitelj!"

Ali ne smijemo se uljuljati u idilu božićne noći. To je zahtijevan i provokativan blagdan. Zato ga rado zamatamo u sjajni papir i htjeli bismo da Isus uvijek ostane  dijete.  No, ne može tako. On je odavno izašao iz jaslica, proživio svoj ljudski život. Svaka je božićna noć povezana s Velikim petkom i Uskrsom. Bez Velikog petka i Uskrsa Božić ne bi imao nikakvog smisla. Zato je Božić uvijek itekako zahtijevan, a nikada nije ni plitak, ni jeftin! Njegova zahtjevnost i obvezatnost proizlazi iz činjenice da se radi o Bogu i Čovjeku, o Isusu Kristu, o Novom Čovjeku  koji nam se pokazuje u betlehemskom Djetetu!" naglasio je župnik.

Na dan Božića Veliku svetu misu slavio je župnik preč. Antun Knežević. U propovijedi je govorio o bogatoj kršćanskoj baštini vezanoj uz rođenje Isusa Krista: od pjesama, slika, jaslica, darova do sjajnih ukrasnih žaruljica, božićnih drvca. . . Ali tu se nameće i pitanje:" Koje je pravo lice Božića?"  "Odgovor je jednostavan i jasan", kaže župnik.  " Dijete vam se rodilo. Sin vam je darovan. U tome djetetu čovjeku je u susret došao sam Bog. Odrekao se svoje uzvišenosti i predao se ljubavi i skrbi slabih ljudi. U nemoći Djeteta treba prepoznati snagu Božjega praštanja, u njegovoj dražesti veličinu Božje ljubavi prema čovjeku. Otkada je u Isusu Bog postao dijete, on je svemoguć onoliko koliko nađe ljudi sličnih betlehemskim pastirima i mudracima s Istoka koji će prepoznati znakove njegova dolaska i poći tražiti ga . . ." poručio je župnik.

Oba misna slavlja radosnim pjevanjem božićnih pjesama pratio je Mješoviti zbor "Bl. Alojzije Stepinac" kojim ravna prof. Jan Valenćik.