PROSLAVA 120. OBLJETNICE DVD-A OTOK

Vatru gasi, brata spasi!

U nedjelju, 6. studenoga 2016. na svečanoj svetoj misi u 11 sati u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog proslavljena je 120. obljetnica osnutka i kontinuiranog djelovanja DVD-a Otok. Svetu misu predvodio je župnik preč. Antun Knežević, a uz veliki broj vjernika nazočili su i predstavnici Vatrogasne zajednice RH i društvenopolitičke zajednice Vukovarsko srijemske županije i Grada Otoka predvođeni  gradonačelnikom Otoka Josipom Šarićem.

Na početku misnog slavlja župnik preč. Antun Knežević pozdravio je sve vjernike, a osobito slavljenike, otočke vatrogasce i čestitao im ovu visoku obljetnicu, te uputio nekoliko prigodnih riječi o radu i djelovanju otočkog DVD-a. Naglasio je da vatrogastvo u našim krajevima ima dugu i važnu tradiciju, što, uostalom, pokazuje i ova visoka obljetnica, i značajnu ulogu u životu ljudi.  "Vatrogasci su oni koji spašavaju našu imovinu ako je ugrožena,  spašavaju i naše živote, često i po cijenu vlastitoga. Naši vatrogasci su se doista pokazali  u svojem djelovanju koje je u potpunosti u skladu s njihovim geslom 'Vatru gasi , brata spasi'. Svaki čovjek je brat, svakom čovjeku treba pomoći ako je u nevolji. Oni su to dokazali sudjelujući u Domovinskom ratu, u požarima na obiteljskim imanjima i kućama, u velikoj poplavi 2014. godine kad su prvi pritekli u pomoć stradalnicima i još puno toga što se ne može nabrojati. Osim toga vjerni su suradnici župne zajednice i redoviti čuvari Kristova groba." Zaželio im je župnik da se i dalje za njih zauzima njihov zaštitnik sv. Florijan.

Naslanjajući se na pročitan odlomak iz Lukina Evanđelja, župnik je u homiliji govorio o pozivu na vjeru.  Napominje da se tu radi o realnosti vječnoga života, o vjeri u uskrsnuće.

"Ljudski um je često ograničen", kaže župnik, "i ne može svojim ograničenim razumom pojmiti da postoji život nakon smrti. Vjera nam daje nadu u Boga, a Bogu je sve moguće", između ostaloga naglasio je župnik.

Dobrovoljno vatrogasno društvo u Otoku je osnovano u svibnju 1896. god. a registrirano na blagdan sv. Antuna Padovanskog 13. lipnja iste godine. Na proslavi tridesete obljetnice rada i djelovanja  Društva u župnoj crkvi sv. Antuna vlč. Ivan Radić posvetio je zastavu Društva. Društvo je uglavnom surađivalo sa Crkvom i župnom zajednicom; nekad više, nekad manje - što je ovisilo o političkim prilikama i pritiscima. U doba komunizma te veze su bile otežane, gotovo zabranjene. Aktivno je bilo uključeno u domovinski rat, a nakon njega opet se razvija bliska suradnja sa župom i župnom zajednicom i svi članovi su uvijek spremni na svaki način priskočiti u pomoć.

Župna zajednica je zahvalna DVD-u što postoji, što ga ima i što u svakoj potrebi može računati s njima. A to nema cijenu!